Amp Clone - Dunlop GCB95 Cry Baby modyfikacje

Cry Baby to chyba najbardziej znany efekt typu wah-wah na świecie. Posiada ona rewelacyjne pasmo “kwakania”, które nie ma sobie równych. Niestety ma ona jeden podstawowy mankament: brak TRUE BYPASS. Dunlop aby wzmocnić poziom sygnału zastosował na wejściu bufor i to właśnie on uniemożliwia bezproblemowe przerobienie efektu, aby posiadał TRUE BYPASS. Jest wiele opracowań modów GCB95 Cry Baby w sieci. Każdy mówi, że należy usunąć bufor. Ale co ze spadkiem poziomu sygnały, gdy wyeliminujemy jego wzmocnienie? Postanowiłem to sprawdzić i wykonałem mod TRUE BYPASS na swojej prywatnej kaczce. Niestety tak jak podejrzewałem – po usunięciu buforu, kaczka straciła dynamikę. Oczywiście mogłem to skorygować jakimś zewnętrznym urządzeniem typu booster – tylko nie o to chyba chodzi w dobrym modzie?

Czym się różnić mój mod TRUE BYPASS od innych?

Po usunięciu buforu w celu uzupełnienia poziomu sygnału, stosuję wewnętrzny transparenty mini booster, oparty na tranzystorach JFET. Taki mod pozwala nie tylko wykonać TRUE BYPASS, ale również skorygować poziom sygnału, aż o +35 dB. Dzięki temu kaczka nie tylko odzyskuje pierwotne brzmienie, ale również otwiera to możliwości “dopalenia” sygnału, przez co efekt wah-wah staje się bardziej agresywny. Ponadto mini booster posiada regulację tonów.

"Vocal Mod" - regulacja dobroci "Q"

Dobroć “Q” to jeden z najważniejszych parametrów kaczki, określający w jakim wąskim lub szerokim zakresie znajduje się podbicie wybranego pasma częstotliwości - inaczej mówiąc "jak mocno ma kwakać kaczka”. Im większa wartość "Q", tym węższe pasmo częstotliwości oraz mocniejsze podbicie - kaczka “mówi bardziej wah-wah”. Dunlop na stałe ustawił dobroć w najbardziej optymalnej pozycji, lecz nie dał jej możliwości regulacji. Dzięki modowi w postaci potencjometru mamy możliwość jej zmiany, co czyni efekt bardziej wszechstronnym.

"Mid Boost mod" - dodatkowe podbicie środkowego pasma

Modyfikacja ta polega na podbiciu o ok. +6 dB środkowego pasma kaczki w przedziale między 200 a 600 Hz. Regulacja odbywa się mini przełącznikiem pomiędzy dwoma trybami: standardowym (fabrycznym) oraz podbiciem +6 dB. Bardzo ciekawy i użyteczny mod, szczególnie dla fanów grania na małym i średnim gainie.

"Jimi Hendrix mod" - czyli dwie kaczki w jednej

Modyfikacja ta polega na zmianie pracy pasma kaczki, znanego z modelu Jimi Hendrix (JH1D). Można to zobrazować w następujący sposób: kaczka może “mówić”: wah-wah (standardowe otwarcie i zamknięcie) lub woo-woo (płytsze otwarcie i głębsze zamknięcie). Regulacja odbywa się mini przełącznikiem pomiędzy dwoma trybami: standard i hendrix. Obowiązkowy mod dla fanów starego brzmienia kaczek VOX-a.

Koszt pełnej modyfikacji wynosi 250 zł (cena wraz z kompletem części). Poniższe zdjęcia obrazuja wszystkie mody w środku:

mod Dunlop GCB95 Cry Baby
TRUE BYPASS Dunlop GCB95 Cry Baby
TRUE BYPASS Dunlop GCB95 Cry Baby
TRUE BYPASS Dunlop GCB95 Cry Baby
TRUE BYPASS Dunlop GCB95 Cry Baby